Dvořan číslo 34!

výlet na Composers Summit, nevhodná párty a recept na tvarohové šátečky

Dvořan číslo 34!

S novým týdnem přichází nový Dvořan a naše malé informační okénko. Co se děje na naší škole tentokrát?

Po dvou týdnech se nám vrátilo pondělí, které bylo tentokrát pro většinu studentů a učitelů jediným dnem bez radikálních změn. Je to tak, blíží se ústní maturity a s nimi spousta změn v rozvrzích! K radosti mnoha studentů nám jako velký bonus odpadají odpoledky!

Z Německa se nám také navrátili studenti tercie a kvarty, kteří se účastnili výměnného pobytu.

Dnešní Dvořan přináší článeček o filmové hudbě, básničku o nepříjemných sousedech a recept na tvarohové šátečky!

Příjemné počtení:)

Hvězdná hudba Hollywoodu

Koncert, filmová hudba, Composers Summit 2023

To za mnou jednou mamka přišla s tím, že v Obecním domě bude koncert Hollywoodské hudby. Sice jsme o tom moc nevěděly, ale řekly jsme si, že by mohlo být zajímavé, poslechnout si skladby od světových umělců, jako jsou Harry Gregson-Williams a Mychael Danna, naživo. Zmíněný koncert byl součástí druhého ročníku projektu Composers Summit, který kromě dvou koncertů (včetně toho, na kterém jsme byly my) zahrnoval i různé workshopy a přednášky se samotnými skladateli. Vzhledem k tomu, že tento ročník měl docela úspěch, tak se pravděpodobně příští rok uskuteční další. A já se ho ráda znovu zúčastním.

…teď již něco málo o zmíněných skladatelích…

Harry Gregson-Williams

Pochází z Velké Británie, kde studoval na škole hudby a herectví. Živil se jako učitel hudby a dokonce i jako realitní makléř. Při působení v Londýně se seznámil s hudebním skladatelem Stanleym Myersem, pro kterého dirigoval, díky němu se seznámil s Hansem Zimmerem. Právě Hans Zimmer, jakožto jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů současnosti, pomohl Harrymu více se prosadit. Dnes můžeme Harryho znát zejména pro hudbu k filmům: Shrek (Na prvním díle spolupracoval s Johnem Powellem.), Letopisy Narnie (Za první díl byl nominován na Zlatý Glóbus.), Skála, Armageddon, Princ z Persie: Písky času, Království Nebeské či Marťan.

Mychael Danna

Je kanadský skladatel, který začal filmovou hudbu skládat v roce 1987 (k filmu Family Viewing), známý průkopník kombinace orchestrálních a elektronických prvků ve filmové hudbě. Ve své rodné Kanadě získal zatím pět cen Genie (pátou cenu za snímek Voda). Pracoval na mnoha oceněných filmech, včetně amerického dramatu Moneyball v hlavní roli s Bradem Pittem, Narušení s Winonou Ryder a Angelinou Jolie (Děj se odehrává v psychiatrické léčebně.) nebo Little Miss Sunshine. Největší úspěch sklidil za film Pí a jeho život, za který si odnesl Oscara i Zlatý Glóbus. Mezi jeho další filmy patří 500 dní se Summer, Zakletý v čase nebo čerstvá novinka Kde zpívají raci.

A jaký byl Composers Summit letos?

Při příchodu do Obecního domu jsem byla zprvu vylekaná, nikdy jsem tam nebyla, a tak jsem se bála, abychom se neztratily nebo (v tom horším případě), abychom se nepřipletly někam, kde nemáme co dělat. To se naštěstí nestalo.

Zatímco pražská smetánka rozlévala šampaňské, s mamkou jsme si před začátkem koncertu dům prošly a pořídily pár skvostných foteček. Pak jsme se už pohodlně usadily na naše místa, show začala.

Uvítal nás příjemný moderátor, poděkoval všem za návštěvu a náhle řekl, ať všichni potleskem pozdravíme Harryho Gregsona-Williamse a Mychaela Dannu. Jelikož jsem si zapomněla přečíst, že na Summitu budou skladatelé osobně, vytřeštila jsem oči a musela jsem ten okamžik nějakou dobu zpracovat… No co, aspoň to bylo jedno velké překvapení!

Jen co koncert začal, střídali se v rychlém sledu oba skladatelé. Jen místo Mychaela Danny dirigoval náš český dirigent, protože Danna se rozhodl, že si vystoupení naší národní filharmonie vychutná v řadách diváků. Musím říct, že pozorovat s jakou ladností se oba muži pohybovali bylo vskutku fascinující. Ten český si se svou výškou nemohl dovolit nějak moc poskakovat, a tak se pohupoval v bocích. To Harry byl menšího vzrůstu, ten si na svém stupínku tancoval a máchal rukama hlava nehlava. Každopádně nás pobavil pohled na oba dva.

Musím říct, že zážitek to byl skvělý, ze všeho nejvíce na mě zapůsobila první znělka z Letopisů Narnie. Když rozezněla Smetanovu síň, všechny přejel mráz po zádech, který lehce mrazil ještě po doznění posledního tónu. Nesmím opomenout ani Shreka a další soundtracky, ty rozhodně nezůstaly pozadu.

Třešničkou na dortu nám byla ona vzácná chvíle, když jsme byly zrovinka na odchodu a měly jsme tak možnost pohlédnout do tváře samotnému Harrymu Gregsonu-Williamsovi. I přesto, že si nás sotva povšimnul, prošel přeci kolem nás! A to se taky počítá!

Klára Sitařová

Nevhodné místo

aneb Jak to vypadá, když soused od vedle pořádá pálení čarodějnic pro 30 lidí přímo za vaší bytovkou

Byl pozdní večer před prvním májem.
Přijeli jsme domů kolem půlnoci.
Pohled z okna nepoznáme málem.
Proti hluku není žádné pomoci.

Jednou za rok akci přece každý snese,
říkají ti týpci opití.
Mistr pořadatel dříví na oheň nese,
před námi se radši rychle vytratí.

Reprák nocí křičí, basy duní.
Pod balkon nám chodí lidi na záchod.
I přes svoje sliby akci protahují.
Dobře jim tak, vysklili si hlavní vchod.

H.M. :)

Tvarohové šátečky

Recept z maminčiny kuchařky, pečení snadno a rychle, nejen pro milovníky tvarohu (i mlsné jazýčky:)

Ingredience:

  1. na těsto:

  • 250 g hery (1 kostka) - změklá

  • 250 g tvarohu (1 kostka) !ne vaničkový (příliš řídký)!

  • 250 g hladké mouky

  1. na náplň:

  • 250 g tvarohu

  • 1 vejce

  • pár polévkových lžic moučkového cukru (dle chuti)

  1. pomocníci:

  • váleček

  • menší miska

  • polévková lžíce

  • sklenička - širší hrdlo (1. krok k úspěchu)

  • metlička (2. krok k úspěchu)

  • vidlička (3. krok k úspěchu)

  • dénko (je libo:)

Postup:

  1. Na kuchyňskou linku/vál nasypeme mouku a utvoříme z ní kopeček podobný krtinci. Následně do něj utvoříme jamku, přímo sem přijde tvaroh. Nakonec na náš tvarohový krtinec pokládáme změklé plátky hery. Všechny ingredience zpracujeme v těsto (Začínáme nejlépe od kraje, aby nám tvaroh s herou z důlku neutekly.:)

  2. Těstíčko by se nemělo lepit (Podsypáváme průběžně moukou.), budeme ho totiž válet (Těsto přilepené na válečku by nám v pečení nepomohlo.).

  3. Vyválíme si placku (střední tloušťky) a pustíme se do vykrajování koleček pomocí hrdla skleničky. Kolečka následně odložíme stranou - tip: na dénko.

  4. Vrhneme se na tvarohovou náplň! V míse promícháme metličkou tvaroh s vejcem a moučkovým cukrem (množství, které uznáme za vhodné).

  5. Na kolečka pokládáme 1 kávovou lžičku tvarohové náplně, pak kolečka přehneme na půlku a zamačkáme jeho okraje prsty (utvoříme kapsičky). S tímto nám pomůže i vidlička, kterou přejedeme okraje (pomačkáme je jejími hroty).

  6. Šátečky pokládáme na plech s pečícím papírem. Následně vložíme do trouby a pečeme po dobu cca 15-20 minut na 150°.

  7. Průběžně šátečky kontrolujeme špejlí.

  8. Když už jsou naše tvarohové dobrůtky pěkně “vypečené”, vyjmeme plech z trouby.

  9. Vychladlé šátečky pocukrujeme a rovnou je servírujeme.:)

  10. Dobrou chuť!

Sunshine:):