Dvořan číslo 23!

Číslo nabité Velikonocemi a poezií!

Dvořan číslo 23!

Zdravíčko, tak jak se máte? 

Rozhodně bych řekla, že nejsem jediná, která nadšeně vyhlíží prázdniny a raduje se, že už jsou tu pozítří! Mnohé naše maturanty navíc v tomto týdnu čeká obhajoba seminárek, aby to měli před prázdninami hezky vyřešené, nás ostatní naopak čeká možná trošku náročnejší týden, protože naše zahraniční návštěvy z Německa i Španělska jsou již dávno v pohodlí domova a profesoři se nám vrací v plné síle.

Teď už ale nebudu rušit a popřeju vám pouze krásné počteníčko a užité prázdniny! V dnešním Dvořanovi na vás totiž čeká Velikonoční přehled, trocha poezie o počasí a báseň v duchu romantismu!

Velikonoční přehled

Velikonoce, informační článek

Pomlázky, vajíčka, mazanec nebo beránek. Velikonoce jsou za dveřmi, a proto i jim věnujeme aktuální vydání Dvořana. Proč ale vůbec jeden z nejpopulárnějších svátků na světě slavíme?

Pro křesťany jsou Velikonoce spojovány především se vzkříšením Ježíše Krista, které se událo v neděli. I proto je tento den na Velikonoce vrcholem liturgického církevního roku. Svatý týden ale začíná již o sedm dní dříve, a to tzv. Květnou nedělí, která symbolizuje příchod Ježíše Krista do Jeruzaléma. Ježíš vjel do Jeruzaléma na oslátku, jak bylo prorokováno. Lidé ho uznali za svého krále a pokládali na zem před oslátko svá roucha a palmové ratolesti a provolávali „Hosana“ (hebrejsky „prosím, zachraň“).

Poté následuje Modré pondělí, během kterého údajně, již podruhé během svého působení ve smrtelnosti, očistil Ježíš chrám. V chrámu poté k Ježíšovi přišli slepí a kulhaví a on je uzdravoval. Během Šedivého úterý, někdy také Žlutého úterý, Ježíš učil v chrámu a na nedaleké hoře Olivové a údajně následující den jeden z jeho učedníků, Jidáš Šimon Iškariotský, souhlasil s tím, že Ježíše za 30 stříbrných vydá kněžím. Proto se tomuto dni říká Škaredá středa, symbolizuje zradu.

Pátým dnem Svatého týdne je Zelený čtvrtek. Křesťané si jím připomínají Ježíšovu poslední večeři. Ježíš v tento den učil své učedníky, aby si připomínali jeho oběť tím, že budou přijímat svátost. Při své poslední večeři slíbil svým učedníkům, že až odejde, získají Utěšitele neboli Ducha Svatého. Na Velký pátek byl Ježíš odsouzen, ukřižován a následně pohřben. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne.

V sobotu Ježíšovo tělo leželo v hrobě, k jehož vchodu byl přivalen velký kámen. Přední kněží požádali Piláta, římského prefekta, který odsoudil Ježíše k ukřižování, aby stráže hlídaly hrob. Obávali se, že Ježíšovi učedníci v noci ukradnou jeho tělo a lidem řeknou, že vstal z mrtvých, jak předpověděl. V neděli ráno přišly Maria Magdaléna a druhá Maria k hrobu, aby pomazaly Ježíšovo tělo. Kámen u vstupu do hrobu byl však odvalen a ženy spatřily dva anděly, kteří jim oznámili: „Vy se nebojte. Vím, že hledáte Ježíše, který byl ukřižován. Není zde; byl vzkříšen, jak řekl. Pojďte se podívat na místo, kde ležel. Jděte rychle povědět jeho učedníkům, že byl vzkříšen z mrtvých; jde před nimi do Galileje, tam ho spatří. Hle, řekl jsem vám to.“

Následující den, Pondělí velikonoční, už se sice oficiálně do Svatého týdne neřadí, avšak i tak se v tento den, ostatně jako po celou velikonoční dobu, připomíná setkání vzkříšeného Ježíše s jeho učedníky. Pro křesťany jsou Velikonoce symbolem spravedlnosti, dobra a života v souladu s přírodou. Právě to byly myšlenky, které ten „chlapík“, který tolik ovlivnil dějiny našeho světa, zastával.

PRÁZDNINOVÝ CHECKLIST

V zemi s největší mírou ateismu v Evropě je asi zbytečné vysvětlovat, který den se koná jaká bohoslužba a za jakých podmínek dodržovat vyvrcholení 40 denního půstu před očekávanou pondělní hodovačkou. Ovšem ta není jedinou z velikonočních tradic, kterou si můžete vesele zpestřit prázdniny. Ke každému dni se váže minimálně jeden úkon, který většinou zajišťuje štěstí nebo zdraví do nadcházejícího roku (nový rok je tak symbolizován novým jarem a zároveň zmrtvýchvstáním). Dodržíte-li tedy tento jednoduchý návod, měli byste teoreticky mít ten nejúspěšnější a nejšťastnější rok. 

Oslavy 1. dne Svatého týdne na Květnou neděli

Křesťané napodobují průvod vítající Ježíše v Jeruzalémě s palmovými listy a kvítím. Pro vás asi stačí, pokud jste si vystavili doma kočičky nebo vrbové větvičky. 

Úklid na Modré pondělí

Za sebou už byste měli mít včerejší zahájení Velikonočního úklidu. Ovšem pokud jste to nestihli, nic se neděje, v pondělí uklízejí pouze hospodyňky. Ostatní by neměli vůbec pracovat, ostatně tak tomu napovídá název odvozený z německého blau (kromě modré barvy znamená také opilý - a s kocovinou z nedělních oslav toho moc neodpracujete). Kromě toho příležitostí k úklidu bude ještě dost.

Vymetání prachu a pavučin na Šedivé úterý

Jak jsem říkala, úklidu je zasvěcen vlastně téměř celý týden. Proto nelenošte a dneska si pěkně vysmejčete pokojíčky.

Nemračte se na Škaredou středu

Některé zdroje tvrdí, že by vám to mohlo zůstat celý rok, jiné uvádí přijatelnější variantu a sice, že by se škleb vracel pouze každou středu. Vy ale nemáte proč se mračit, ve středu se jde před prázdninami naposledy do školy a navíc ani není třídnická! Ve spojitosti se Škaredou středou můžete slýchat také výraz Sazometná středa. To proto, že by se měl po zimě nechat vyčistit komín. Ovšem nepleťte si tento pojem s Popelečnou středou, dnem po Masopustu, kterým startuje dlouhý čtyřicetidenní Velikonoční půst.

Zelená strava na Zelený čtvrtek

Ke čtvrtku se jako k otevírajícímu dni Velikonočního tridua (třídenní) váže již větší množství tradic. Vaše strava by měla sestávat ze zelených surovin, což zajistí slibované zdraví po celý rok. Ve vymetených kamnech se na Zelený čtvrtek pečou Jidášky, jako připomínka středeční zrady. Logicky se nemohou péct ve středu, kdy máte za komínem kominíka…

V souvislosti s triduem je Zelený čtvrtek také dnem, kdy odlétají zvony do Říma, nejprve ty nejstarší a největší následovány novějšími zvony. Místo nich se vytahují řehtačky, hrkačky a klapačky.

Nepracovat na Velký pátek

Není to sice úplně výstižná definice, ale zaštiťuje zákazy Velkého pátku. V tento den totiž nesmíte prát prádlo, jelikož byste ho při tom namáčeli do prolité krve Kristovy. Zároveň je zakázáno manipulovat s půdou. Chcete-li tedy v tento den pracovat na zahradě, můžete si dovolit nanejvýše zalévání nebo prořezávání stromů. 

Velký pátek je také tím dnem, kdy se otevírají pohádkové jeskyně a hory vydávají své poklady. Určitě znáte z příběhů, co v případě, že nějaký poklad naleznete, nesmíte dělat. Poklady mohou být očarované, a proto je nesmíte donést domů.

Pečení na Bílou sobotu

Velkým pátkem končí půst, a proto v sobotu přichází čas na beránky a mazance. Zároveň se vrací zvony z Říma a jejich první zazvonění má čarovnou moc. Pokud při něm vymetete dům a smetí odnesete na rozcestí, vyvarují se stavení po celý rok švábi. Koupel v pramenité vodě za zvuků zvonů vám zajistí zdraví. A jestli máte zahrádku, zatřeste ovocnými stromy, abyste je probudili, a poté je pocákejte vodou a potřete čerstvě zadělaným těstem. Tím zajistíte jejich sílu.

Velikonoční neděli travte s rodinou

Jako záruku pospolitosti i v příštím roce by každý z rodiny měl sníst kousek beránka nebo mazance. Pokud přijde nějaký host, i ten by měl kousek dostat. 

Nenechat se pokakat beránkem na Velikonoční pondělí

Kromě koledování a vajíček se s Velikonočním pondělím pojí zvyk vzít si na sebe něco nového. To by vás podle všeho mělo ochránit před beránky...

Počasí nebo horská dráha?

Báseň, počasí, nálada

Je to jak horská dráha, 

někdy mám pocit, že je to marná snaha.

Někdy to ale za to stojí,

staré rány se hojí 

a svět je zase růžový.

A proč?

Slunce opět hřeje,

má tvář se zase směje 

 a klidně bych obešla celý svět.

Jenže přijde déšť.

Je zataženo,

zase je všechno ztraceno

a veškerá motivace šla do háje.

Tak pouze mohu vyprávět báje.

Báje o tom, že se zase vyčasí.

Nezáleží náhodou na počasí?

Říkám, 

je to jak na horské dráze.

Vždy je to jen taková fáze.

Tu fázi někdy určuje počasí,

někdy to ale jsou špatné časy.

A tak neztrácím hlavu, 

i když je to zrovna na nic.

Možná v tom zase plavu,

možná to je jen blbý měsíc.

Ema Matějíčková

Milostný trojúhelník

Romantismus, báseň

Seděla kráska, seděla a hleděla na bitvu, již pro ni způsobili. Dva muži, jedna žena. Dvě panství, jedna svatba. Jedna bitva.

Krajina byla pokryta tmou a obloha plakala spolu s dívkou. Ta dívka procházela bitvou, hleděla na muže, kteří o ni bojují, aniž by to věděli. Dva muži dali jim rozkazy. Zabít ty druhé, jelikož o lásku se nedělí.

Teď ji však nikdo nemá. Stála uprostřed pole, muži se za ní vydali. Ne, nebylo to za ní, místo toho boj začali.

Pohlédla na šíp a kapičky krve. „Ach, co po mně zbude. Toto jsem způsobila, toto si zasloužím. Ty nyní jako můj trest, šípe, sloužíš.“

Za dva dny jakožto anděl zpátky se snesla. Avšak pouze osud uprostřed zkázy našla. 

Dva své milé spatřila u sebe, oba života prázdní. Dešť jim smýval spojenou krev. Pohlédla k osudu, pravdu v něm hledala „ Proč, proč jsem tu byla. Snad ne abych takovou zkázu způsobila.“

Inspirováno obrazem

L’Enigme de Gutave Dobré

Kateřina Vašicová