- Časopis Dvořan
- Posts
- Dvořan číslo 15!
Dvořan číslo 15!
Vzpomínka na Jana Palacha, maturitní ples 4.P a komiks V oku Seveřanky.
Dvořan číslo 15!
Známky jsou uzavřeny a my si můžeme užít konec ledna bez testů. Tedy v případě, že už taky nemáte naplánovanou pěknou hromádku testů do dalšího pololetí.
Nezoufejte však, nastal totiž čas psát básně a ódy svým milovaným. Ve druhém patře na vás čeká Amorova pošta a vy máte šanci v sobě probudit skrytého romantika.
Pokud vás tato nabídka nepotěšila, tak doufám, že alespoň nové číslo Dvořana vám vykouzlí úsměv na tváři. Tentokrát na vás čekají dvě vzpomínky, jedna na maturitní ples 4.P, druhé na Jana Palacha. Dále na vás čeká komiks „V oku Seveřanky“, tak si to užijte!
Maturák 4. P
Maturitní ples, ohlédnutí
Maturitní ples třídy 4. P, který proběhl v pátek 12.1., byl veden v duchu tajemného kouzelného lesa.
Jak jsem říkala, téma bylo „Kouzelný les". Velmi zajímavé a hlavně originální téma, které za své roky na gymplu nepamatuju. Celá třída dřela víc než půl roku a podle slov jednoho z rodičů: „...už se to s ní nedalo doma poslední týden vydržet, měla pořád hlavu plnou organizace maturáku" bych řekla, že toho dotyčná maturantka a celá třída měli až nad hlavu.
A stálo to za to? Za mě ano. Maturanti předčili (věřím, že nejen) má očekávání, ale uchvátili nádhernou polonézou, tajemným předtančením a velmi překvapivým půlnočním překvapením. Jejich fantastické výkony se netýkaly jen tanců, ale též výzdoby sálu, instagramové stránky (24p_maturak) a plakátů, které jste mohli najít vyvěšené na dveřích po celé škole.
Obrovský výkon ovšem vydala i třídní profesorka Marion Obručníková, která se i přes svůj, ne úplně ideální, zdravotní stav, dostavila na maturák a ošerpovala své svěřence. S tím jí pomáhal její bývalý student, profesor José Smutný, který za ni minulý rok zaskakoval jako třídní profesor.
A ještě na závěr jsem vyzpovídala maturanty: „Povedený ples. I přes nějaké malé zádrhely, které se naskytnou vždy, jsme všichni společně s našimi blízkými oslavili večer, na který budeme dlouho vzpomínat. Přípravy byly opravdu náročné, ale všichni jsme přiložili ruku k dílu a vlastně nás to i bavilo. Nácviky si někteří zamilovali, někteří alespoň přežili. V den maturitního plesu se objevily všechny emoce, jaké se jen mohly objevit. Nervozitu, radost, pláč a smích občas doprovodila dobrá nálada způsobená kapkou něčeho ostřejšího, než je jablečný džus. Všichni jsme vděční, že jsme mohli prožít tak hezké chvíle a ještě je mít zaznamenané na fotkách a videích. Děkujeme, že jste s námi sdíleli okamžiky zdařilého plesu, na kterém jsme jako třída 4.P makali.”
Takže shrnutí? Perlička na závěr sezóny kralupských maturitních plesů. Nemám žádné výtky, už jen protože vím, kolik práce do toho vložili a kolik času obětovali. Teď už nezbývá nic jiného, než všem maturantům popřát hodně štěstí u maturitních zkoušek a připomenout třeťákům, že by se měli začít chystat.
Aンナ
Vzpomínka na Jana Palacha
Asi jste postřehli, co se dělo před týdnem. V úterý 16. 1. bylo 55. výročí od upálení Jana Palacha, v tomto článku bych ho chtěla trochu připomenout, protože to je událost, která se stále připomíná a stala se významnou součástí našich novodobých dějin.
Jan Palach se narodil 11. 8. 1948 do rodiny švadleny a cukráře. Vyrůstal ve Všetatech u Mělníka. Studoval na mělnickém gymnáziu, které se nyní jmenuje Gymnázium Jana Palacha. Po maturitě chtěl jít na Filozofickou fakultu, ale nebyl přijat kvůli původu, a tak začal studovat na Vysoké škole ekonomické. O rok později to na Filozofickou fakultu zkusil znovu a povedlo se mu to, studoval historii a politickou ekonomii. Zúčastnil se některých studentských brigád v SSSR, nejvíc ho však ovlivnila ta ve Francii, kde v tu dobu probíhaly studentské nepokoje.
Na Václavském náměstí se 16. 1. 1969 na protest proti okupaci a lhostejnosti, se kterou lidé okupaci přijali, polil benzínem a následně zapálil. Následně 19. 1. však popáleninám podlehl, celé ty tři dny byl při vědomí, nenaříkal, jen opakoval, že není sebevrah. Ještě 20. 1. vzplál v Chebu dělník Josef Hlavatý. Jako pochodeň č. 2 bývá označován Jan Zajíc, jenž se zapálil měsíc po Palachově pohřbu. Palach měl následovníky i v zahraničí, všechny tyto oběti jsou označovány jako symboly boje proti režimu. Dne 25.1. byl uspořádán pohřeb, kterého se zúčastnilo 200 tisíc lidí. I v dalších letech lidé vycházeli do ulic k uctění památky. Největší demonstrace se uskutečnila roku 1989 při Palachově týdnu, byl však tvrdě potlačen.
Po padesáti pěti letech se na něj vzpomínalo po celé republice. Svíčky lidé pokládali k památníku Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavském náměstí, na Olšanských hřbitovech, kde je pohřben, v Děčíně, ale i v Mělníku. Pietní den pak uzavřela tradiční vzpomínka na Filozofické fakultě. V Mělníku jsou nově vystaveny fotky z pohřbu, které pořídil v té době devatenáctiletý Dalibor Gut. O tři dny později, v den výročí smrti Jana Palacha, byl ve Zlíně seskládán světelný řetěz ze svíček. Řetěz byl dlouhý 700 metrů, podobně jako Václavské náměstí, řetěz měl i symbolickou odbočku k lavičce Václava Havla.
Našla jsem i jednu zajímavost a důkaz o tom, že Palachův čin ovlivnil spoustu lidí a jejich životy. V jednom rozhovoru pro Reflex přiznal francouzský režisér Tony Gatlif, že se jako mladý potuloval po Francii jako bezdomovec. Palachova oběť ho inspirovala, pochopil, že když Palach dokázal svůj život obětovat, on ten svůj může změnit k lepšímu.
Pokud by někoho Palach zajímal víc anebo by se prostě chtěl podívat na kvalitní český televizní počin, tak bych určitě neměla opomenout třídílnou minisérii Hořící keř (Čsfd 86%). Vznikla v produkci HBO, pod taktovkou uznávané polské režisérky Agnieszky Holland (Evropa, Evropa; Šarlatán), která vystudovala režii na pražské FAMU a má za sebou i pár nominací na Oscara. V hlavních rolích se objevili Ivan Trojan či Táňa Pauhofová, známých jmen tam ale najdete mnohem víc. První díl začíná Palachovým upálením, celá série pak řeší hlavně následky a vliv na společnost. Přiznávám, že jsem zatím viděla jen první díl, který byl vysílán 18. 1. ve čtvrtek na ČT1 od 20 hodin, druhý dávají v televizi logicky o týden později, tedy 25. 1. Už podle prvního dílu bylo poznat, o jak kvalitní dílo jde. Na IVysílání dostupný bohužel není, takže první díl lze dohnat buď s pomocí zpětného přehrávání, nebo přes HBO, taky je tu možnost ilegální cesty… Nechci znít neuctivě, ale upřímně se na druhý díl dost těším, myslím si totiž, že Palacha připomíná kvalitně a hlavně s respektem.
Klára Sitařová