Dvořan číslo 9!

Zpozorněte, Sametový týden již brzy! Dále přinášíme rozhvor s majitelkou originálního obchodu!

Rozhovor s majitelkou obchodu ReTaška

Rozhovor

Připravila jsem si pro vás rozhovor s majitelkou obchodu ReTaška, Markétou. Seznámily jsme se díky našemu společnému zájmu o upcyklaci, neboli přeměňování odhozeného materiálu na něco nového, krásného a originálního.

Markéta se zaměřuje hlavně na upcyklaci džínoviny v podobě originálních tašek, kabelek a dalších krásných recyklovaných výrobků, ale k tomu vám ostatně může říct více ona. 

Co vše můžeme najít ve Tvém obchodě? A proč právě ta džínovina?

Když jsem byla mladá, tak se rifle daly sehnat jen v Tuzexu, kde se platilo speciálními “penězi”, tzv. bony. Moje rodina k nim neměla přístup, a tak jsem rifle neměla. Po těch ovšem toužila každá puberťačka, proto pro mě mají punc něčeho cenného. Džínovina je navíc super materiál, pevná, vhodná k opakovanému použití. Jinak šiju tašky, taštičky, batůžky, organizéry, zástěry, ale třeba i pytlíky ze záclon, které mají nahradit igelitové sáčky, nebo vtipné dárkové obaly z rukávů pánských košil.

Jak Tě napadlo se věnovat zrovna téhle činnosti a co Tě na tom nejvíc baví?

Začínala jsem s pletenými a háčkovanými doplňky, ale když jsem začala jezdit na trhy, došlo mi, že je to spíš zimní sortiment a že nebudu mít co prodávat od jara do podzimu. A tak mě napadlo šít z vyřazeného textilu nějaké praktické doplňky. Šla jsem na kurz, abych získala povědomí o šití různých typů tašek, a zrodila se ReTaška.

A je to opravdu skvělý nápad. Je něco nebo někdo, kdo Tě v tvojí práci inspiruje?

Inspiruje mě asi nejvíc samotný materiál, který se ke mně dostane. Občas se stane, že jak přerovnávám darované zbytky látek s vyřazenými riflemi, dostanou se k sobě nějaké zajímavé barevné kombinace a já v tom hned vidím tašku, která by z toho spojení mohla vzniknout.

Když už mluvíš o nových nápadech, co nového je teď ve tvém obchodě v nabídce? :)

Nově jsem začala dělat kosmetické taštičky, které se dají otevřít hodně do široka, takže se v nich tím pádem velmi dobře hledá.

Jak vypadá tvůj takový běžný den podnikatelky v módním průmyslu?

Já ale nejsem podnikatelka v módním průmyslu. smích

Považuji se spíš za záchranářku textilu, který by jinak skončil v odpadu. Je to vlastně můj koníček, který přerostl do podnikání. 

A můj den? Každý je jiný, je to ale kombinace vyzvedávání obnošených riflí a zbytků látek od kamarádek a zákaznic, nákup komponentů, jako jsou zipy, karabiny a popruhy, stříhání, šití, naceňování, focení, postování nových výrobků na sociální sítě a webové stránky, balení a posílání objednávek, vyhledávání nových trhů nebo jiných možností, např. upcyklačních workshopů, příprava propagačních materiálů a pak vlastní prodej na trzích.

A kde všude můžeme tvoje výrobky najít?

Moje výrobky se dají okouknout na www.retaska.cz nebo na www.fler.cz/retaska nebo na nějakém trhu, tam je to asi nejlepší, protože mám s sebou všechno zboží, i to, co jsem nestihla nafotit na webovky nebo fler. A kdybyste byli zvědaví, kdy se můžeme potkat na nejbližším trhu, sledujte ReTašku na FB nebo IG.

A poslední otázka, jaké typy bys dala těm, kteří chtějí s šitím nebo s pletením začít? Jaké základní náčiní na to potřebují?

Dneska se dá skoro všechno naučit v online světě, ale mně nejlíp funguje učit se od někoho, kdo mě při mých pokusech sleduje a může mě upozornit, když se chystám udělat něco špatně, kdo mě občas pochválí, že si vedu dobře. 

Takže doporučuji živého, nevirtuálního učitele a k němu klidně i starý šicí stroj a kvalitní nůžky. Na základy pletení budou stačit jehlice a příze v odpovídající tloušťce, na začátku se vyhněte příliš slabým přízím, ze silnějších výrobky rychleji přibývají, což vás bude motivovat.

Já Ti moc děkuji a ať se Ti i nadále daří!

Markéta dělá také super kurzy šití, na kterých jsem si sama zkusila poprvé šít, a upřímně mě to moc chytlo. Ten pocit, že jste si něco vyrobili a ještě k tomu zachránili látku, je super. Tak doufám, že někoho z vás taky Markéta inspiruje:).

K.N.