- Časopis Dvořan
- Posts
- Dvořan číslo 17!
Dvořan číslo 17!
Upozornění na soutěž a ODHALENÍ HASICÍCH PŘÍSTROJŮ!
40 ČERVENÝCH TRPASLÍKŮ. PLÁNUJE KABINET FYZIKY VELKOLEPÝ POKUS?
Snad všichni jsme si v uplynulých dnech při vcházení do školy všimli v několika řadách vyrovnaných hasicích přístrojů. Na čtverci v přízemí se teď místo ztrát a nálezů červená 40 lahví s hasicím práškem. Takový obrázek dokáže nejen rozespalého studenta vyvést z míry.
K čemu potřebujeme tolik hasicích přístrojů? A proč tam tak dlouho leží? Vysvětlení mě napadlo hned několik.
NOC VĚDCŮ vol. 2
Fyzikáři se rozhodli oživit své hodiny velkolepým, ale nejspíš dost riskantním pokusem. To byla první myšlenka, která se mi vyklubala v hlavě. Že budu muset uvažovat hlouběji, mi došlo stejně rychle, jako mě tahle bizarní představa napadla.
Za celých sedm let fyziky na téhle škole si pamatuji jediný pokus, který vyžadoval škrtnutí zápalkou. Byl to důkaz, že oheň potřebuje kyslík, a při pokusu jsme přikrývali čajovou svíčku skleničkou. Pokud tedy u červených hasicích přístrojů neležely ještě modré kyslíkové bomby, jakože neležely, považuji tuto variantu za nepravděpodobnou.
Kromě toho, i kdyby šlo o nové vybavení fyzikální laboratoře, nerozprostíralo by se takovou dobu červené moře lahví dole, ale bylo by dávno ve druhém patře před fyzikou.
NOVELIZACE ZÁKONA
Když se moje bujná fantazie uklidnila, napadlo mě logičtější vysvětlení. V novém roce mohla vstoupit v účinnost nějaká vyhláška nebo novela zpřísňující požární bezpečnost. Možná teď potřebujeme hasicí přístroje do každé třídy. Ačkoliv logické, ani tohle vysvětlení se nakonec neukázalo jako to správné. Vyhláška o požární prevenci, a tedy i té na školách, pochází z roku 2001 a naposledy byla novelizována v roce 2021. Tato novela se týkala pouze změn v názvosloví a formulaci původního znění zákona, ovšem nepřinesla žádné reálné nové požadavky.
PRAKTICKÁ VÝUKA
Zbyla mi poslední možná varianta. Na místo tradičního mrznutí před novým sportovním areálem při požárních cvičeních si vyzkoušíme aktivní chování při požáru. Naučíme se pracovat s hasicím přístrojem. Můžeme jich mít ve škole klidně 100, ale pokud nevíme, jak se ovládají, jejich počet nijak nezvýší efektivitu hašení.
Z několika důvodů ani tohle nebude odpověď na otázku, proč máme ve škole tolik hasičáků. Za prvé, přístroj hasí zhruba 30 - 40 vteřin. 40 přístrojů by tedy rozhodně nestačilo na praktické cvičení ve škole. A za druhé, výše zmiňovaná vyhláška o požární prevenci se zmiňuje pouze o školení zaměstnanců. My se tedy workshopu o práci s hasicím přístrojem ve škole rozhodně nedočkáme.
UŽ DLOUHO NEHOŘELO
Tu správnou odpověď už jsem vlastně zmínila. Schovává se právě ve vyhlášce o požární prevenci. Naše hasicí přístroje visí na školních zdech už 20 let, což je jejich maximální povolené stáří, a proto musí být vyměněny.
Nebudou žádné fyzikální pokusy. Nebude názorná ukázka práce s hasicím přístrojem. A ani se nebude měnit jejich umístění. To dnešní je v souladu s vyhláškou určené a vyznačené požárním technikem. Přístroj musí být v každém patře budovy a minimálně na každých 200 m². Musí být na veřejných, snadno dostupných a viditelných místech.
Převedeno do podmínek naší školy, máme dva přístroje na čtverci v každém patře, jeden na každém konci chodby a poté další na rizikových místech. Všechny jsou ve výšce 1,5 metru nad zemí. Má prvotní úvaha o fyzikálních pokusech nebyla tak úplně zcestná, hasicí přístroj musí být také v laboratořích. Další dva jsou v areálu výpočetní techniky. Ty jsou narozdíl od všech ostatních plynové. Stříkají oxid uhličitý, který, jak víme právě z pokusu se skleničkou, oheň uhasí. Přitom po něm nezůstane prášek těžko odstranitelný z jemné techniky počítačů.
Požární technik kontroluje stav a správné rozmístění hasicích přístrojů jednou ročně. Kromě toho mu škola také odevzdává hlášení z požárního cvičení, které také probíhá každý rok, a čas, za jak dlouho se celá škola dokázala evakuovat.
Proč škola potřebuje tolik hasicích přístrojů už tedy víme. Ale proč tam tak dlouho leží? S přístroji je potřeba vyměnit také mechanismus, který je drží na zdi, což celý proces prodlužuje a komplikuje. Červené ale už na čtverci ubývá a nové přístroje rychle nahrazují ty staré. Věřím, že v příštím týdnu už nám dobré ráno budou přát zase jen pan školník s paní školnicí bez zástupu červených trpaslíků za patami.
Kamila Štropová
Leftovers ze Silvestra…